Jak pielęgnować len?

Jak pielęgnować len?

LEN to tkanina w 100% naturalna. Jest bardzo wytrzymała, bardziej niż większość naturalnych, delikatnych tkanin i często wraz z upływem czasu zyskuje na ocenie wizualnej. Jej struktura zapewnia przewiewność, a dzięki temu świeżość i oddech dla skóry, co niweluje pocenie się i występowanie podrażnień. Ponadto jest miękka w dotyku i idealna dla alergików, ponieważ ma właściwości antystatyczne i antybakteryjne.

Ta olbrzymia ilość zalet sprawia, że coraz więcej osób sięga po len.

Ale jak go pielęgnować, aby faktycznie został z nami na lata i nie tracił swoich właściwości?

To wcale nie takie trudne!

  1. Najważniejsze to sprawdzać etykiety. Na matkach producenci zobowiązani są umieścić instrukcję prania. Jeśli postępujemy zgodnie z symbolami umieszczonymi na niej powinniśmy długo cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami.
  2. Istotna jest temperatura prania. Len najlepiej prać w chłodnej lub letniej wodzie, w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura może powodować szybsze zużycie włókien lnianych.
  3. Nie mniej ważny dla tego typu tkanin jest sposób prania – najlepiej ręczny lub maszynowy. Nie zaleca się prania chemicznego.
  4. Podczas prania w pralce najlepiej ustawić delikatny cykl prania, gdyż ten intensywniejszy może uszkadzać włókna. Jeśli jest możliwość regulowania poziomu wody, należy wybrać najwyższy. Len uwielbia kąpiele wodne.
  5. Co do środków piorących dobrze jest stosować te łagodne np. naturalne mydło lub delikatny proszek. Odradzane jest używanie wybielaczy, nawet przy mocnych zabrudzeniach, gdyż mogą powodować niszczenie włókna lnianego. To samo dotyczy chlorowania. Należy także ograniczyć użycie płynów zmiękczających, gdyż mogą zmniejszać właściwości absorpcyjne lnu.
  6. Jak już wiemy, len jest tkaniną naturalną, dlatego powinniśmy obchodzić się z nią delikatnie. To dotyczy także wirowania. Najlepsze będzie ustawienie niskich obrotów, a jeśli pralka ma funkcję „bez zagnieceń” to warto ją włączyć. Tylko łagodne traktowanie lnu pozwoli mu pozostać w idealnym stanie na długi czas. Ciągnięcie, skręcanie, wyciskanie i wykręcanie go może spowodować uszkodzenie włókien. To dotyczy także prania ręcznego.
  7. Jeśli chodzi o suszenie to lniane produkty powinno się strzepnąć, rozprostować i rozwiesić lub rozłożyć na płasko. Przy sprzyjającej pogodzie najlepiej suszyć je na powietrzu, gdyż len bardzo lubi wiatr. Nie należy wystawiać ich na ostre słońce oraz suszyć w suszarkach mechanicznych. Zbyt mocno wysuszony len może stać się sztywny i kruchy.
  8. Jeśli stosowane są wszystkie powyższe zasady to len nie wymaga prasowania (nawet delikatnie zagnieciony wygląda uroczo). Jeśli jednak chcemy wyprasować nasze ubrania to najlepiej zrobić to, gdy są delikatnie wilgotne lub użyć do tego pary.

Len to bardzo wdzięczna tkanina i chociaż należy obchodzić się z nią delikatnie, właściwości którymi się cechuje są tego warte! Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj jakość lnu, który wybieramy. Szukajmy sprawdzonych dostawców i marek, które bardzo starannie wybierają tkaniny. Mamy wtedy pewność, że to za co płacimy i to co nosimy posłuży na wiele, wiele lat!

Nie wiecie jakie to marki?

Zapraszamy na www.obie.pl 🙂